Taşucu Gezilecek Yerler

Silifke'nin hem tarihteki hem şimdiki limanıdır Taşucu. Zaten Silifke'nin ilk yerleşimi olan Seleukeia da Holmoi(Taşucu) halkını nakledilmesiyle olmuştu. Ancak Taşucu'nun bu zorunlu göçten önce de önemli bir kent olduğu biliniyor.

Taşucu gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Göksu Deltası
Göksu Deltası

-

Flamingolar müthiş

Mutlaka kayık kiralayın. Deltadaki flamingolar müthiş. Bol bol fotoğraf çekin, bizim Göksu Deltası'nda çektiğimiz fotoğraflar sergide kullanıldı. Deltada balık bira yapmadan dönmeyin.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Boğsak Koyu
Boğsak Koyu

-

Arabalar kumdan gitmese

Arabalar kumdan gitmese iyiydi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Boğsak Koyu
Boğsak Koyu

-

Sorun yok

Çakıl ayağa batmadığı zaman sorun yok.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Taşucu İncekum Plajı
Taşucu İncekum Plajı

-

Bakımsız kalmış

Mersin'in bakımsız kalmış güzel sahillerinden bir yer. Duş, soyunma kabini ve tuvaleti olmayan kalabalık bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Akçakıl Koyu
Akçakıl Koyu

-

akcakil koyu

Akçakıl Koyu, Boğsak Köyü'nün sahili oluyor. Eskiden bu sahile kampçılar sezonluk olarak gelir, çadırını kurar, karavanını koyar ve tatil yapardı. Şu sıralar biraz daha modernleşen sahilde, çadırlardan çok karavanlar ve bungalow evler bulunuyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi
Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi

-

tasucu arslan eyce amphora muzesi

Taşucu Limanı'nın tam karşısında bulunan bu müze düzenli olarak ziyarete açılmıyor. İçinde bulunan tarihi amphoralar ve diğer kalıntılar oldukça önemli bir yer teşkil etse de yetkililer bu müzeye gereken önemi vermiyor. Konumu itibariyle Taşucu merkezinde ve Taşucu Limanı'nın karşısında bulunan bu müzenin ziyaretçisi oldukça fazla olabilecekken yerli ve yabancı turistler bu eserleri göremiyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Tokmar Kalesi
Tokmar Kalesi

-

tokmar kalesi

Tokmar Kalesi nam-ı diğer Castellum Novum, denize hakim bir tepe üzerinde bulunan kalenin surları. Taşucu - Antalya yolu üzerinde deniz manzaralı bir kale. Bu kale zamanında korsan saldırılarından ve yağmacılardan korunmak için çevreye hakim bir noktaya yapılmış.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Aya Tekla Kilisesi
Aya Tekla Kilisesi

-

aya tekla kilisesi

Silifke merkezden Antalya yolu üzerindeki Taşucu beldesine gidilen yolun 4. kilometresinde bulunuyor. Sonradan kiliseye çevrilen bir mağara burası. Yöre halkı tarafından Aya Tekla Kilisesi'ne Meryemlik de diyorlar.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Taşucu

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Taşucu Gezilecek Yerler

Toplam 9 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarihi Taşucu Liman Kalesi, Silifke - Antalya yolu üzerinde yedinci kilometrede bulunmaktadır. Taşucu'nun Boğsak Köyü'ne bağlı İncekum mevkisinde bulunan tarihi Liman Kalesi Roma, Bizans ve Osmanlı zamanında kullanılan bir kaledir. Kale oldukça büyük bir alana sahiptir. Taşucu Liman Kalesi; İncekum Liman Kalesi ya da Boğsak Liman Kalesi olarak da bilinir. Kalenin içinde çok sayıda ev, iş yeri ve bir tane de hamam kalıntısı bulunmaktadır. Ayrıca kalenin İncekum mevkisi yönünde, deniz kenarında bir de sarnıç bulunmaktadır.

Taşucu Liman Kalesi; ABD'nin Irak'a yönelik askeri operasyonu sırasında askeri bölge haline dönüştürülen alan içinde kalarak ziyarete kapatılmıştır. Doğal bir çevre ve tarihi değere sahip olan Liman Kalesi ve bulunduğu bölge Nato Deniz Üssü tarafından tehdit edilmektedir. Yoldan ve açık denizden sadece bir kısmı görülen kalenin tekrar ziyarete açılması için Genelkurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile üç yıldır karşılıklı yazışmalarla süreç devam etmektedir. Böylesine önemli bir kültürel mirasın bir an önce restorasyonuna başlanmalı, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmalıdır. Taşucu Liman Kalesi; Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde askeri olduğu kadar ticari amaçla da kullanılmıştır.

Liman Kalesi'nin bulunduğu yarımadanın sahil şeridi ince kumlu bir plajla sahiptir. Nato Deniz Üssü olarak kapatılmadan önce kalenin etrafındaki çamlıklarda yerel halk ve turistler hem piknik yapabilmekte hem de denize girebilmekteydi.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Silifke Taşucu'nda bulunan Atatürk evi diğer Atatürk evlerinden çok farklı bir özelliğe sahiptir. Taşucu sahilde bulunan bu ev, Selanik'te Mustafa Kemal'in doğup büyüdüğü evin birebir aynısıdır. Türkiye'deki birçok Atatürk evi Mustafa Kemal'in şehri ziyaret ettiğinde konakladığı evler olup ,‘'Atatürk Evi'' olarak anılmaya başlamıştır. Ardından müzeye çevrilmiştir. Oysa Taşucu Atatürk Evi'ni Mustafa Kemal ne ziyaret etmiş ne de konaklamıştır. Ancak; Mustafa Kemal Atatürk dört kez ziyaret etmiş ve Taşucu\'nu doğum yeri olan Selanik\'e çok benzetmiştir.

İnşası tamamlandıktan sonra 12 Mayıs 2005\'te ziyarete açılan Taşucu Atatürk Evi yöre halkının katkıları ve Taşucu Belediyesi'nin desteği ile yapılmıştır. Ankara ve İstanbul'dan sonra üçüncüsü Taşucu'nda yapılan bu Atatürk evinin açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katılmıştır.

Taşucu Atatürk Evi'nin bahçesinde eski bir duvar kalıntısı ve bir adet sütun bulunmaktadır. Zaman zaman içinde sergilerin düzenlendiği, bahçesinde halkın da oturup dinlenebildiği bir müzedir burası. Müzenin hemen arkasında otopark, çevresinde ise konaklanabilecek oteller yer almaktadır. Ayrıca Taşucu Limanı'na 5 dakikalık yürüme mesafesine sahiptir.

 • Doğal Güzellikler
Taşucu İncekum Plajı, Boğsak Köyü'ne bağlıdır. Adından da anlaşılacağı gibi plaj incecik bir kuma sahiptir. Yeni Antalya – Mersin karayolunun yapılması ile eski yol kenarında kalan bu plaj yerel halkın halen en gözde kumsallarından biridir. Taşucu Liman Kalesi mevkide bulunan plajın arka tarafında ise balık lokantaları ve kahvaltı yapılabilecek mekanlar bulunmaktadır.

Plajın tam karşısında konumlandırılan Nato Deniz Üssü manzarayı biraz bozsa da orada denize girmenin ve güneşlenmenin tadını hiçbir şey bozamaz. Sabah saatlerinde, sahile konmuş masalarda güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra ücretsiz olan şezlonglarda güneşlenmenin tadına doyum olmaz.

İncekum plajının hemen arkasında yer alan balık lokantalarında yengeç – bira, rakı – balık yapabileceğiniz gibi aperatif yiyecekler de bulabilirsiniz. İncekum Plajı'na araba ile Silifke – Antalya yolu Taşucu Liman Kalesi mevkiden saparak ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek isterseniz de Taşucu'ndan Boğsak Köyü'ne giden dolmuşlara binerek İncekum'da inebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Türkiye'de kurulan ilk amphora müzesi olan Taşucu Arslan Amphora Müzesi, aynı zamanda ülkede tek olma özelliği de taşımaktadır. Silifke-Taşucu'nda bulunur.

Müzede; Antalya, Mersin ve Taşucu'nda balıkçıların ağlarına takılan amphoralar sergileniyor. Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi'ndeki koleksiyonların en eskileri M.Ö. 7. yüzyıl olarak tarihlendirilmektedir.

En eski amphoralar, Suriye, Filistin, Kıbrıs'a aittir. 1997 yılında kurulan Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi, şehrin turizmini olumlu yönde etkilemiş ve sürekli ziyaret edilen noktalardan biri haline gelmiştir.

 • Tarihi Yerler
Meryemlik adı olarak bilinen Aya Tekla Kilisesi, Mersin'in Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Hristiyanlığın en önemli ve en eski merkezlerinden biri olmakla birlikte Hristiyanlığı yayan ilk kadın azize olan Aya Tekla'dan ismini almıştır.

Aynı zamandan Saint Paul'un en iyi öğrencilerinden biri olan Aya Tekla, burada bulunan mağaralarda ömrünün son zamanlarını geçirmiş ve halka Hristiyanlığı yaymaya çalışmıştır. Üstelik mucizeler yarattığı da bilinmektedir.

Ölümünden sonra yaşadığı mağara kiliseye çevrilmiştir. Aya Tekla Kilisesi, Hristiyanlar tarafından hac merkezi olarak kabul edildiği için birçok yabancı turist kiliseyi ziyaret etmektedir. Tarihsel yapısını ve önemini kaybetmeyerek günümüze kadar gelen Aya Tekla Kilisesi, bir mağaranın mistik atmosferine dahil olan misafirlerini konuk etmeye ve kendini anlatmaya hazır.

 • Tarihi Yerler
Birbirinden çekici yapıtlarıyla ve doğal güzellikleriyle bilinen Mersin'in tarihi kalıntıları arasındadır Tokmar Kalesi.

Taşucu-Antalya yolu üzerinden 15 kilometre sonraki stabilize yoldan 4 kilometre kadar daha gittiğinizde Tokmar Kalesi'ne ulaşacaksınız. Kimilerine göre hangi yılda kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir; kimine göre ise XII. yüzyılda Bizanslar tarafından yapılmıştır. Mersin gezinize bu kaleyi eklediğinizde keyifli ve meraklı bir keşfe ilk adımı atmış olacaksınız. Tokmar Kalesi'nin lanetli olduğu biliniyor halk tarafından. Bir köylünün burada bir heykelcik bulup evine götürdüğü ve ardından tüm ev halkının evde ölü bulunduğu; bir çiftçinin küp dolusu altın bulduğu fakat daha satamadan öldüğü ve bunun gibi birçok hikaye anlatılmaktadır.

Gizemli bir kale olan Tokmar'ı Mersin gezinize dahil edip, ardından gezi listenize Softa Kalesi\'ni, Gilindire Mağarası'nı, Gözne Kalesi'ni, Boğsak Adası\'nı, Limonlu Çayı'nı ve Mut Kalesi'ni ekleyebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Boğsak, Taşucu'na 8 km., Mersin'e 102 km. uzaklıktadır. Boğsak Koyu, Taşucu'nun Boğsak Köyü'nün plajıdır. İncekumu ve küçük çakıl taşları bulunan bu kumsal mavi bayraklı denizi ile tertemiz bir havaya sahiptir. Boğsak Koyu'nun tam karşısında bulunan Boğsak Adası doğal bir dalgakıran niteliği taşımaktadır. Boğsak, yapılaşmadan uzak bina yığınlarının olmadığı, el değmemiş bir saklı cennettir.

Boğsak Koyu'nun bulunduğu plaj karavancıların ve çadırcıların en uğrak yeridir. Aynı zamanda koyda bungalov evlerde bulunmakta ve sezonluk olarak kiralanabilmektedir. Karavan, çadır ya da bungalov evlerde kalmak istemeyenler sahilde konumlanmış iki adet otelden birini tercih edebilirler.

Boğsak Köyü, özellikle çocuklu ailelerin rahatça tatil yapabileceği bir bölgedir. Antalya – Mersin karayolu köyün üst kısmında kaldığı için aktif bir araç trafiği bulunmamaktadır. Plajın kumsal olması ve yaklaşık 5 metrelik mesafenin de sığ olmasından dolayı çocuklar rahatça denize girebilir ve kumsalda oyun oynayabilirler.

Su sporlarını sevenler içinse Boğsak Koyu'nda iki tane dalış okulu bulunmaktadır. Dalış tecrübesi olmayanlara deneme dalışları da yaptıran bu dalış okulları Cmas ve Padi onaylı dalış eğitimleri de vermektedir. Bu okullarda dalgıçlık eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar dalış brövesi almaya hak kazanırlar. Dalış tekneleri yaz sezonunda her gün sabah hareket etmektedir. Eğer ki; Boğsak\'ta dalış yapmayı düşünüyorsanız yoğunluktan dolayı önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir.

 • Doğal Güzellikler
Göksu Deltası, Göksu Nehri'nin Akdeniz'le buluştuğu yerde oluşmuş bir doğa harikasıdır. Göksu Nehri; Geğik Dağları'ndan doğup Silifke'den geçerek Taşucu'ndan denize dökülür. Göksu Deltası'na, Silifke Taşucu'na bağlı Kum Mahallesi bölgesinden ulaşılabilir. Silifke Göksu Deltası Özel Çevre Koruma alanıdır. Bu özel koruma bölgesi aynı zamanda Göksu Deltası Kuş Cenneti olarak da bilinmektedir. Akgöl ve Paradeniz Lagünü\'nü de içine alan bu delta AB Projelerine de dahil edilmiştir.

Göç zamanlarında ve kış aylarında kuş popülasyonunun bir hayli arttığı Göksu Deltası'nda Türkiye\'deki 450 kuş türünden 328\'i görülebilmektedir. Göksu Deltası aynı zamanda, ulusal ve uluslararası öneme sahip 140 kuş türünden 106\'sına, dünya çapında yok olma tehlikesi altında olan 24 kuş türünden de 12\'sine ev sahipliği yapmaktadır.

Kuş cenneti olmasının yanında bölge; mavi yengeç, caretta caretta ve yumuşak kabuklu nil kaplumbağalarının da ana yumurtlama bölgesidir. Göçmen kuşların uğrak bölgesi olan bu delta yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği kadar, deniz ve kuş bilimcilerinin de ilgisini çekmektedir.

Göksu Deltası arkeolojik kazılarla da dikkat çekmektedir. Bölgede üç adet Hitit dönemine ait olduğu düşünülen höyük kalıntıları bulunmaktadır. Paradeniz Lagünü ve Akgöl civarında Roma dönemine ait kalıntılara da rastlanmaktadır.

 • Doğal Güzellikler
Lüks otellerden ziyade, çam ağaçları arasında tatil geçirmek isteyen kampçılar içi en ideal noktalardan biridir Akçakıl Koyu.

Mersin-Taşucu'na bağlı Boğsak Köyü\'nün kıyısı olan Akçakıl koyu, kalabalık tatil mekânlarının çok uzağında, huzurlu zamanlar sunar misafirlerine. Koy, Silifke ilçe merkezine 12 kilometre, Taşucu'na ise sadece 3 kilometre uzaklıktadır. Sahili ince çakıllarla doludur koyun. Kampçıların ve karavancıların uzun bir tatil yaşadığı koyun suları ilk başta sığ gibi görünse de ilerledikçe derinleşiyor. Ayrıca sahilde bulunan karavanlar sezonluk olarak kiralanabilmektedir.

Bu yaz tatilinizde her şeyden uzak farklı bir tatil geçirmek istiyorsanız, Akçakıl Koyu'nun güzelliği aklınızda bulunsun.